1. Iwona Trusewicz, Walka Gryfa z z rybą, "Rzeczpospolita" z 8 lipca 1997r.:

"Ryszard Rusielik: - Trzysta metrów od granic miasta (Szczecinka - BB) biegnie przedwojenna autostrada berlinka. Zachowała się w dobrym stanie. Dlaczego nie odbudować tej trasy? To koszty mniejsze niż przy nowych autostradach i najkrótsza droga z Berlina do Kaliningradu. Gdy powstanie, cały Berlin będzie do nas przyjeżdżał na weekendowy odpoczynek."

Pan Rusielik w rozmowie ze mną stwierdził, iż niestety żadnych śladów berlinki w Szczecinku nie ma, poza sporządzoną przez Niemców dokładną dokumentacją i zarezerwowanym pasem o szerokości 50 metrów pod drogę szybkiego ruchu między linią kolejową w Szczecinku a Jeziorem Wielimie.

 1. Pan Jerzy Gasiul ze szczecineckiego dwutygodnika TEMAT: "Przesyłam Panu mapę drogową Niemiec. Mapa datowana jest na dzień 1 03 1939 r. W legendzie zaznaczono autostrady planowane, w budowie i już istniejące odcinki. Planowany odcinek berlinki miał przebiegać równolegle do drogi Barwice - Szczecinek, dalej już na terenie miasta Szczecinka przecinał drogę Poznań - Kołobrzeg (pierwszy zjazd) i drogę Szczecinek - Słupsk (drugi zjazd). Niemcy do końca wojny wykonali tylko część nasypów na odcinku pomiędzy Chociwlem a Barwicami. W Szczecinku ani na jego przedpolach nie istnieją żadne nasypy! Zgodnie z mapą przyszła autostrada miała się rozwidlać za Barwicami. Jedna nitka prawdopodobnie miała iść na północ Biały Bór (Słupsk? Gdańsk?) druga ta właściwa na wschód: Człuchów, Chojnice. W samym Szczecinku autostrada miała przebiegać pomiędzy torem kolejowym do Białogardu a brzegiem Jeziora Wielimie".

Artykuł z 299 numeru dwutygodnika TEMAT nawiązujący do powyższej wypowiedzi. Należy jednak podkreślić iż zawarte w nim opinie dotyczące przebiegu berlinki oraz zaprowadzanych zmian okazują się częściowo fałszywe. Wątpliwości, za sprawą mapy z 1940 r., może nawet budzić usytuowanie autostrady koło Szczecinka (tam gdzie po jej rzekomym szlaku zaplanowano budowę obwodnicy). Ślady po budowie berlinki idące z Barwic w stronę Szczecinka można napotkać w pobliskim Dalęcinie.

 1. Fragment Uchwały nr XV/89/2000 Rady Powiatu w Szczecinku z dnia 23 lutego 2000 r. w sprawie wyrażenia opinii o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia sieci autostrad i dróg ekspresowych:
  Wyraża się stanowisko pozytywne o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia sieci autostrad i dróg ekspresowych pod warunkiem wprowadzenia do wykazu:
   
  1. autostrad

  - A 3 Szczecin - Zielona Góra - Legnica - Lubawka - granica państwa /Praha/

  - , "Berlinka" - A 6 /Szczecin/ - A 1 - Elbląg - granica państwa /Kaliningrad/

   

 2. Wizja Powiatu Szczecineckiego w roku 2015 (w Strategii Rozwoju Powiatu Szczecineckiego do roku 2015): W 2015 roku (Powiat Szczecinecki) jest obszarem o dobrej dostępności komunikacyjnej przede wszystkim dzięki podjętej realizacji przedwojennego programu budowy autostrady Berlin - Kaliningrad.

<<<powrót

strona główna