logo
Historia i teraźniejszość   Autostrada Berlin - Królewiec

  Grzechotki/Гжехотки-Mamonowo/ Мамоново 2 - Królewiec/ Калининград /Kaliningrad /Königsberg

W 1945 roku Związek Radziecki zajął północną część Prus Wschodnich i w ten sposób otrzymał w spadku po III Rzeszy 40 km niekompletnej (tylko z jedną jezdnią) autostrady. Przez lata droga ta niszczała, co widać już na zdjęciach z lat 60.
   W 1992 roku Rosjanie z rozmachem rozpoczęli modernizację drogi, budując drugą asfaltową jezdnię oraz nowe wiadukty nad autostradą (ostatecznie powstały dwa nieskończone obiekty, wcześniej rozebrano oprócz dwóch wszystkie niemieckie wiadukty przechodzące nad autostradą). W 1995 roku prace stanęły (ukończono 13 km jezdni asfaltowej).
   Wznowiono je ponownie w 2004 roku, a berlinka została wpisana do programu "Drogi Rosji XXI wieku ("Дороги России 21-го века"). Jednak cała trasa jako dwujezdniowa i bezkolizyjna droga powstanie dopiero w przyszłości, wraz ze wzrostem pozoimu ruchu na niej. Inwestycję realizuje zwycięzca przetargu spółka "Rossban" ("Россбан"). Wyremontowano już popękaną jezdnię asfaltową z lat 90. i położono nawierzchnię na północnej nitce na dalszych około 12 km (do dawnego węzła Zinten, obecnie kolizyjnego skrzyżowania z drogą Ładuszkin - Korniewo).

Poniżej znajdują się odnośniki ze zdjęciami z poszczególnych lat:

1. Zdjęcia z okresu od końca lat 30. do 2005 roku.
2. Zdjęcia z wiosny 2006 roku.
3. Zdjęcia z lata 2006 roku.
4. Zdjęcia z jesieni 2006 roku.
5. Zdjęcia z 2007 roku.
6. Zdjęcia z 2008 roku.
7. Zdjęcia z 2009 roku.
8. Zdjęcia z 2010 roku.
9. Zdjęcia z 2011 roku.

 
© Copyright by Bartosz Bajków. Oprawę graficzną i techniczną stworzył Leszek Cybula.

http://byekuf.republika.pl

 
Udział w tworzeniu strony mieli bądź mają (alfabetycznie): Dariusz Bąkowski, Robert Dróbka, Piotr Jakubiak, Zbigniew Kucmierz, Adrian Macierzyński, Sławomir Mioduszewski, Marcin Rogoziński, Marcin Stienss, Piotr Zembrzuski i wiele innych osób, którym bardzo serdecznie dziękuję za pomoc..