Rosjanie planują na wiosnę 2009 roku otworzyć przejście graniczne Mamonowo II. Źródło: "Rzeczpospolita" z 21.12.2007.

-----------

GDDKiA  do 2012 roku będzie chciała zdążyć z remontem berlinki z Chojnic do Malborka (Gnojewa). Źródło: "Dziennik Bałtycki" z 22.11.2007.

-----------

Komisja Europejska zgodziła się na dokończenie współfinansowanej z funduszy unijnych budowy drogi ekspresowej S22 Elbląg-Grzechotki. Warta 485 mln zł inwestycja była zablokowana, bowiem Bruksela miała zastrzeżenia do planowanego przebiegu trasy przez tereny cenne ekologicznie. Chodziło o niedostateczną ochronę rzadkiego gatunku bocianów warmińskich. Źródło: "Gazeta Prawna" z 20.11.2007.

-----------

26 września oddano do użytku przebudowywany fragment autostrady A6 na odcinku od przyszłego rozwidlenia "Klucz" z drogą S3 do węzła Dąbie (vel Kijewo), którego przebudowę GDDKiA chciałaby rozpocząć w przyszłym roku (podobnie jak odcinek Dąbie - Rzęśnica).

-----------

23 sierpnia oddano do ruchu wiadukt DK22 nad autostradą A1 w miejscowości Swarożyn.

-----------

 W Elblągu otwarto wiadukt w ciągu ul. Akacjowej, dzięki czemu mieszkańcy osiedla Dębowo w drodze do centrum nie muszą już wjeżdżać na berlinkę. W związku z tym zamknięto kolizyjny wjazd na obwodnicę w okolicy węzła Elbląg-Wschód. Źródło: "Dziennik Elbląski" z 11 lipca 2007. Sam węzeł na razie nie otrzyma statusu drogi ekspresowej, ponieważ jest to związane z bliskością kolizyjnego skrzyżowania od strony Warszawy. Źródło: www.nowedrogi.pl z 10 lipca 2007.

-----------

Od końca kwietnia GDDKiA przeprowadza konsultacje społeczne związane z planowaną rozbudową węzła Elbląg Zachód (w GDDKiA zwanego Raczkami), w wyniku którego powstanie brakująca południowa łącznica.

-----------

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Wielgowa uzyskało poparcie władz Szczecina w sprawie zbudowania KOLEJNEGO węzła na A6. Miałby powstać przy wiadukcie ul. Tczewskiej w odległości zaledwie 2,6 km od węzła Dąbie (vel Kijewo). Zostałby zbudowany ze środków prywatnych. Decyzję podejmie minister transportu. Źródło: "Głos Szczeciński" z 29.05.2007r.

-----------

W dniu 25.05.2007r. rozpoczęła się niewielka przebudowa berlinki koło węzła Penkun w Niemczech. Koszt remontu to 7,5 miliona euro. Autostrada zostanie poszerzona do 27 metrów i przybędą telefony alarmowe. Źródło: Polskie Radio Szczecin.

-----------

Rozpoczęły się właściwe prace przy brukowym odcinku berlinki przechodzącym przez Starogard Gdański. Źródło: "dziennik Bałtycki" z 22.05.2007.

-----------

Rosjanie po 2010 roku (w ramach programu obejmującego inwestycje do 2020 roku) odbudują wysadzoną od 1945 roku drugą nitkę "Berlińskiego Mostu" nad Pregołą. Obiekt po rekonstrukcji ma mieć po 3 pasy dla ruchu w każdą stronę. Źródło: www.kaliningrad.ru. Trwają już prace przy budowie łącznika od końca berlinki przy drodze A195 do mostu.

-----------

Po rosyjskiej stronie granicy jest równany i otaczany płotem teren. Zapewne to już przygotowania do budowy przejścia granicznego. Relacja własna z 14 kwietnia.

-----------

"Gazeta Wyborcza Szczecin" informuje o sytuacji na niemieckiej części berlinki (autostradzie A11). Wkrótce ruszą roboty przy węźle Penkun. Prace trwają w wielu innych miejscach (m. in. w okolicy Gramzow, Joachimsthal, Finowfurt).

-----------

Podobno Rosjanie ogłosili przetarg na przebudowę berlinki na 3 km odcinku przygranicznym. Źródło: prywatne.

-----------

W maju ruch na A6 ma powrócić na kompletnie wykonaną (za wyjątkiem obiektów M14, WA-WD18 i E24) jezdnię północną. Na południowej, po której teraz odbywa się ruch, drogowcy położą warstwę ścieralną. 15 marca nasunięty został ostatni element estakady E24 nad ul. Chłopską. W lipcu przebudowa ma być skończona. Trwa wykup poboczy pod kolejny odcinek do Rzęśnicy, obecnie oznakowany jako droga ekspresowa nr 6 i 3 (S6/S3), w administracji drogowej oznaczany po prostu jako S3. Po remoncie, który mógłby się zacząć w przyszłym roku otrzyma na nowo należny mu status autostrady.  Źródło: "Gazeta Wyborcza Szczecin" z 17 marca 2007.

-----------

W wykopie wschodniego przyczółka wiaduktu WA24 na remontowanym odcinku berlinki z Elbląga do Grzechotek znaleziono butelkę z listem z dnia 06.06.1936r. Zawiera krótki tekst, który przetłumaczony brzmi: Elbląg, Bauda 6.6. 1936. Tego rzetelnego znalazcy tej butelkowej poczty pozdrawia pracownik Reichsautobahn Erwin Dombrowski. Elbląg, Bemkensteiner Strasse 11,  tymczasem Obóz Pracy  Baude  Powiat Braniewo.
Schrader Hubert, Schreiber Helmut, Hans Lange.

-----------

W Szczecinie przymierzają się do budowy kolejnego węzła na A6 (na odcinku do czasu przebudowy oznaczonym jako S3/S6). Miałby się znaleźć około 800 metrów na północ od wiaduktu ul. Tczewskiej i otrzymać nieciekawą nazwę "Chełszcząca". Źródło "Gazeta Wyborcza Szczecin" z 9 lutego 2007.

-----------

Po zakończeniu remontu wokół Elbląga (w czerwcu tego roku) berlinka otrzyma (na tym odcinku) status drogi ekspresowej S7 (wspólny przebieg z DK22). Niestety do tego czasu nic nie zmieni się w sprawie budowy południowej łącznicy na węźle Elbląg-Zachód (vel Raczki) (Źródło: www.nowedrogi.pl z 29 stycznia 2007) choć koncepcje jak to zrobić istnieją od wielu miesięcy, patrz.

-----------

GDDKiA zamierza w tym roku dokończyć pozyskiwanie gruntów wzdłuż obecnej S6 / S3 z Kijewa do Rzęśnicy, aby w czasie remontu można było poszerzyć jezdnie (z 3,5 m do 3,75 m) i pobocza (do wymaganych 3 m) dzięki którym odcinek ten uzyska status autostrady. A6 wydłuży się wtedy do 29 km. Szczeciński oddział GDDKiA chciałby dokonać tej modernizacji w latach 2008-2009 wraz z przebudową węzła Dąbie (obecnie zwanego Kijewo). Niestety ciągle brak realnych perspektyw na jej kontynuację w kierunku Gdańska.  Źródło: www.nowedrogi.pl z 9 stycznia 2007.

-----------

Odkryta w październiku 2006 roku tajemnicza komora w jezdni przed wiaduktem WD32 k. Wielewa okazała się zaporą przeciwczołgową.

powrót do aktualności bieżących

aktualności z 2006 roku

aktualności z 2005 roku

aktualności z 2004 roku

aktualności z 2003 roku

aktualności z 2002 roku

aktualności od lipca do czerwca 2001 roku

informacje o odbudowie odcinka Elbląg - Królewiec od 1992 roku do czerwca 2001

strona główna