W listopadzie wyłoniono wykonawcę budowę drogowego przejścia granicznego Grzechotki - Mamonowo (część I). Inwestycję zrealizuje firma Budimex S.A. z Warszawy. Natomiast przebudowy węzła Elbląg-Wschód podobno podejmie się gdańska GPRD Skańska.

Jesienią zaczął się remont wiaduktu węzła w Rzęśnicy (Hornskrug), pod Szczecinem. Roboty wykonuje firma "Mostar", która modernizowała już na berlince m.in. wiadukt DK13 węzła w Kołbaskowie i nad ulicą Smoczą w Podjuchach. Natomiast firma Stalprodukt S.A. zamontuje barierki ochronne pomiędzy jezdniami berlinki na odcinku od węzła Dąbie (obecnie określanego jako Kijewo) do wspomnianego węzła Bäderstraße w Rzęśnicy k. Szczecina-Wielgowa.

Nareszcie, w dniu 19 sierpnia olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg międzynarodowy na przebudowę węzła transportowego Elbląg-Wschód. Węzeł ma być gotowy w drugiej połowie 2005 roku. Kilka dni później ogłoszono także przetargna budowę przejścia granicznego Grzechotki-Mamonowo2.

Wg nowego rządowego planu pt.: Strategia przebudowy głównych dróg krajowych w Polsce w latach 2003 - 2013, w latach 2004-2005, z funduszu ISPA, za sumę zaledwie 80 mln zł ma zostać zmodernizowany 7,6 km odcinek autostrady A6 od węzła w Szczecinie-Żydowcach do węzła w Szczecinie-Dąbiu. Również z funduszu ISPA w latach 2004-2005 ma zostać zmodernizowany do drogi ekspresowej 50,4 km odcinek Elbląg - Grzechotki za niewielką kwotę 190 mln, co sugeruje iż tylko będzie zbudowana północna jezdnia lub zmodernizowana istniejąca jezdnia południowa.

27 czerwca Warszawie została podpisana umowa międzynarodowa pomiędzy Polska a Rosją dotycząca modernizacji drogi ekspresowej Elbląg - Kaliningrad oraz budowy przejścia granicznego Grzechotki - Mamonowo. Rosyjski minister transportu zapewnił, że prace nad modernizacją berlinki po stronie rosyjskiej i nad budową nowego przejścia granicznego zakończą się pod koniec 2005 roku. Koszt budowy przejścia szacowany jest na 150 mln złotych. (http://www.w-m.pl/  Agata Załuska)

21 lutego premierzy Polski i Rosji parafowali umowę, w myśl której na przełomie 2004/2005 roku ma być gotowe przejście graniczne Grzechotki-Mamonowo2 na berlince oraz sama droga (niestety nie wiąże się to z budową drugiej jezdni). W tym roku strona polska przeznaczy na tą inwestycję 40 mln złoty z budżetu, a do tego powinny dojść środki z Unii. (Berlinka parafowana, "Gazeta Olsztyńska" z 22.02.2003. Andrzej Kublik, Na rozdrożu, "Gazeta Wyborcza" z 26.02.2003.)

powrót do aktualności bieżących

aktualności z 2002 roku

aktualności od lipca do czerwca 2001 roku

informacje o odbudowie odcinka Elbląg - Królewiec od 1992 roku do czerwca 2001

strona główna