ZDJĘCIA z lat 50. i 60.

Węzeł Elbląg-Wschód jeszcze w oryginalnym stanie (przed drobną przebudową w latach 70.) Na prawej jezdni szlabany nad wyłączoną z użytku prawą nitką zniszczonego wiaduktu nad ul. Pasłęcką. Widok w kierunku Królewca. Charakterystyczne gospodarstwo przed węzłem Pomorska Wieś - jego wiadukt (obecnie oznaczany symbolem WD9) widać w tle. Widok w kierunku Królewca.
Ujęcie z tego samego miejsca w przeciwną stronę (widok w kierunku Berlina) na wiadukt obecnie oznaczony symbolem PG7. Wiadukt (obecnie oznaczony symbolem WD20) drogi Karszewo - Stare Monasterzysko. Widok w kierunku Berlina

Zdjęcia wykonał latem 1966 roku Vaclav Lidl. Umieszczam je za pośrednictwem czeskiej strony http://www.dalnice.com.

To samo gospodarstwo znajdujące się przy wiadukcie WA8, na wysokości wsi Wilkowo. Zdjęcie z www.bildarchiv-ostpreussen.de, gdzie błędnie określono czas  na okres 1936-1940. Jednak stan roślinności, wysokość drzew itd. świadczą, że fotografię wykonano około 1966 roku.

Węzeł Frauenburg (Frombork, potem zwany Błudowo, obecnie Frombork) w latach 60. Zdjęcie nieznanego autora wystawione na Allegro.

Wysadzony most nad Pasłęką w latach 50. lub 60. (przed usunięciem resztek konstrukcji, co nastąpiło około 1964 roku, pod kierownictwem inż. Władysława Bielczenki). Autorem fotografii jest Józef Bukojemski, zdjęcie z archiwum Stanisława Bukojemskiego, opublikowane za jego zgodą.

Węzeł Braunsberg (Braniewo, potem zwany Maciejewo, obecnie Braniewo-Północ) w 1957 roku

Widoki z wiaduktu obecnej DW507 na odbudowany po wojnie wiadukt linii kolejowej Braniewo - Pieniężno (Mehlsack) oraz w kierunku Królewca.

Zdjęcia wykonał 12.8.1957 roku Krzysztof Słomczyński, skany podesłał Grzegorz Słomczyński.

 

Widok z wiaduktu obecnej DW507 na odbudowany po wojnie wiadukt linii kolejowej Braniewo - Pieniężno (Mehlsack). Rok nieznany, jednak zwraca uwagę znacznie lepszy stan utrzymania niż powyższa fotografia  z 1957 roku. Zdjęcie z książki Egberta A. Hoffmanna "Ostpreußen heute. Ein Reisebericht", 1966 r.

 

Widok z wiaduktu obecnej DW507 w przeciwną stronę, to jest w kierunku Królewca. Zdjęcie datowane na 1972 rok. Zdjęcie ze strony http://www.bildarchiv-ostpreussen.de publikowane za zgodą  pani Anny Langner

 

Widok w kierunku Królewca z nieustalonego wiaduktu. Być może z nieistniejącego od lat wiaduktu koło Pęciszewa lub z wiaduktu węzła Szalmia (między Pasłęką a Młynówką). A być może raczej z wiaduktu koło PGR Szyleny (obiekt również rozebrano w nieustalonym roku i odbudowano dopiero w 2007 roku. Źródło fotki wewnątrz.

 

powrót do indeksu odcinka Elbląg - Grzechotki

strona główna