Berlinka  (Берлинка) - zdjęcia z odcinka: Grzechotki/Гжехотки-Mamonowo/Мамоново 2 - Królewiec/Калининград/Kaliningrad/Königsberg 2009 rok

Rosjanie patrzą z linii granicy na polską część przejścia granicznego Grzechotki - Mamonowo 2. Widok w drugą stronę, na budowaną rosyjską część  przejścia granicznego.
Widok z budowy w kierunku Berlina, w tle budynek i tablice po polskiej stronie. Widok w kierunku wschodnim, w tle dobrze znana wieża strażnicza.
Miejsce odprawy paszportowej. Widok chyba w kierunku Berlina.

Widok na wjazd na przejście.

Ten sam widok z dalszej odległości. Jak widać przybył też 800 metrowy odcinek drugiej jezdni bezpośrednio przed przejściem. Po północnej stronie rozebrano nasyp po dawnej drodze Lipowka (Grünwalde/Gallingen) przez nieistniejącą wieś Mählendorf do Iwancowa (Deutsch Thierau). Widok w kierunku Berlina.
Zbudowana w 2006 roku stacja benzynowa znajduje się około 600 metrów za dawnym wiaduktem dawnej drogi ze Świętej Siekierki (Heiligenbeil, obecnie Mamonowo) przez Lönhöfen (obecnie Lipowka) do Deutsch Thierau (obecnie punkt na mapie Iwancowo). Widok w kierunku północnym. Zdjęcie wykonane tuż przed skrzyżowaniem (wcześniej dzikim zjadzem) drogi z Nowosiołowa (Rödersdorf) do Iwancowa (Deutsch Thierau) i Pogranicznyj (Hermsdorf).
Widok w kierunku Berlina.
Dawny węzeł Zinten, obecnie kolizyjne skrzyżowanie. Widok w kierunku Berlina. Przybliżenie na tło poprzedniego zdjęcia. W tym miejscu był, i kiedyś będzie znowu, węzłowy wiadukt.

Wschodni przyczółek Czarciego Mostu (Чёртов мост).
Widok w kierunku Berlina
.

Dawny węzeł Kreuzburg widziany od południa. Po prawej stronie "żeberko" od rozebranego, węzłowego wiaduktu. Na tablicy jest błąd, stąd do Elbląga jest około 77 kilometrów.

Wykonano prawo- i lewoskręty. Na budowę nowego wiaduktu trzeba będzie poczekać. Widok w kierunku Berlina. Za węzłem po lewej stronie nowy most nad Korniewką (Stradick), a po prawej stary obiekt. Widok w kierunku Królewca.

Nowy (na północnej nitce) most nad Korniewką (po polskiej stronie rzeka nazywa się Stradyk). Widok w kierunku Królewca.

Stary (na południowej nitce) most nad Korniewką. Między słupkami brak barierek. Widok w kierunku Królewca.

Skrzyżowanie berlinki z drogą Jabłoniewka (Lichtenhagen) - Polewoje (Mahnsfeld). Do ok. 2005 roku istniał tu wiadukt (który znajdował się po zachodniej stronie obecnego skrzyżowania) i dziki zjazd. Stara jezdnia betonowa na lewym zdjęciu po lewej stronie, na prawym po prawej. Widoki odpowiednio w kierunku Berlina i Królewca.
Za skrzyżowaniem (widok w jego kierunku, w stronę Berlina), mniej więcej pośrodku dystansu między nieistniejącymi już wiaduktami drogi z Jabłoniewki (Lichtenhagen) do Niwienskoje (Wittenberg bei Tharau) i z Jabłoniewki do Poddubnoje (Gollau). Berliński Most nad północną odnogą Pregoły. Ulubione miejsce reżyserów filmów wojennych w latach 60. Jeszcze wciąż nieodbudowana północna nitka. Widok w kierunku Berlina.
Widok z uniesionego skrzydła mostu na miejsce skąd zrobiono poprzednie zdjęcie. Po lewej Kaliningrad (Królewiec). Widok w przeciwną stronę (w kierunku Berlina). W tle południowa odnoga Pregoły.

Zdjęcia z kaliningradzkiej strony rowerowej: http://www.koenigbicycle.ru z 29.03.2009, z 05.04.2009 i z 23.05.2009 roku skopiowane za zgodą Siergieja Miezienowa (Сергей Мезенов).

Zrzuty relacji z 12.08.2009 r. z pliku video pobranego ze strony http://kaliningrad.rfn.ru/

Cztery ostatnie zdjęcia od Wiktora Borisowa (Виктор Борисов) i Pawła Kosienki (Павел Косенко) wykonane w dniu 27.04.2009 r.

>>>powrót do indexu

strona główna