logo
Historia i teraźniejszość   Autostrada Berlin - Królewiec

Autostrada Północna A6 Szczecin - Grodno

Oto moja wstępna propozycja przebiegu autostrady Szczecin - Grodno. Na odcinku Szczecin - Lisowo wykorzystujemy przejezdny odcinek autostrady. Z Lisowa do Kościerzyny dokańczamy budowę berlinki, czyniąc parę ekologicznych wyjątków. Z Kościerzyny przez Pruszcz Gdański trasujemy autostradą do mostu w Kiezmarku. Od Kiezmarka za Pasłęk wykorzystujemy drogę ekspresową S7 (w tym odcinek berlinki wokół Elbląga). Dalej wyznaczamy trasę autostrady przez Morąg do Olsztyna. Następnie wzdłuż DK16 docieramy do Ełka i dalej do Augustowa (przecinając Via Baltikę), a stamtąd odbijamy na Grodno. Podobny pomysł z moim współudziałem pojawił się już wcześniej w artykule w "Nowych Drogach". AKTUALIZACJA 12.09.2017: strona zlikwidowana, materiał dostępny w moim archiwum.

1.  Odcinek Lisowo - Kluczewo.
2.  Odcinek Kluczewo - Miastko (Słosinko).
3.  Odcinek Miastko - Gostomie/Korne.
4.  Odcinek Gostomie - Grabiny-Zameczek.
5.  Odcinek Grabiny-Zameczek - Pasłęk.
6.  Odcinek Pasłęk - Olsztyn.
7.  Odcinek Olsztyn - Grodno. Bardzo pobieżne. Szczegółowe trasowanie fragmentu tej trasy mogłoby wyglądać jak na stronach http://www.mragowo-orzysz.pl i http://www.orzysz-elk.pl/, gdzie prezentowany jest bardzo sensowny przebieg fragmentu przyszłej drogi S16 (na razie planowanej do oznaczenia jako przyspieszona, ale projektowana w standardzie eski), zbliżony do mojego pomysłu i idei A6. AKTUALIZACJA 12.09.2017: linki nieaktywne, inny, nowy adres www.s16-borki-mragowo.pl, w dniu 13.10.2015 r. rząd zaktualizował rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych dodając drogę S16 z Olsztyna do Ełku. W dniu 04.09.2017r. GDDKiA podpisała umowę na wykonanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego i koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo - Orzysz – Ełk o dł. ok. 74 km.
8.  Cała trasa, od Hamburga i Berlina po Mińsk i Kowno.

Dla zaznaczenia trasy wykorzystaem fragmenty mapy ze strony http://wwf.pl/projekty/natura_2000_mapa.php, gdzie zaznaczono obszary NATURA 2000 (kolor niebieski strefy rządowe, kolor pomarańczowy tereny wyznaczone przez organizacje pozarządowe).

 
© Copyright by Bartosz Bajków. Oprawę graficzną i techniczną stworzył Leszek Cybula.

http://byekuf.republika.pl

 
Udział w tworzeniu strony mieli bądź mają (alfabetycznie): Dariusz Bąkowski, Robert Dróbka, Piotr Jakubiak, Zbigniew Kucmierz, Adrian Macierzyński, Sławomir Mioduszewski, Marcin Rogoziński, Marcin Stienss, Piotr Zembrzuski i wiele innych osób, którym bardzo serdecznie dziękuję za pomoc..