Początek wiosny 2004 na elbląskiej berlince, 12 i 19 marca, 19 kwietnia 2004

1. Stalowy most nad rzeką Elbląg, linią kolejową z Malborka (Ostbahn) i rzeczką Kumielą zostanie niedługo rozebrany. Powstanie nowy obiekt dwujezdniowy. 2. Wokół Elbląga zostanie zbudowana druga jezdnia. W tle wiadukt ulicy Skrzydlatej, prowadzący do Nowej Holandii.
3. Wiadukt, obecnie zablokowany dla ruchu aut, zostanie zbudowany od nowa. 4. Pociąg z Olsztyna zmierzający do Elbląga pod wiaduktem berlinki.
5. Węzeł Elbląg-Wschód zaczyna być przebudowywany. Główna jezdnia zostanie niestety przekierowana na Warszawę, co widać na projekcie. 6. Nie będzie odbudowana druga nitka wiaduktu nad ul. Pasłęcką, lecz cały zostanie rozebrany i zbudowany w zupełnie inny sposób (patrz projekt).
7. Na początku przebudowy ruch będzie się odbywał w dwóch kierunkach po zjazdach do Warszawy i Elbląga, czyli tak jak do 1945 roku. 8. Prace zaczęły się od wycinki drzew oraz budowy łącznicy od strony Gronowa Górnego (po południowo-wschodniej stronie). Widok z wiaduktu nad ul. Grunwaldzką.
9. Dom w którym w latach 60-tych mieszkał dróżnik Podsiadło. 10. Pozostałość po budce strażniczej przy węźle Chruściel.
11. Odwodnienie Niemcy wykonali nieźle, ale upływ czasu zrobił swoje, cały system będzie wykonany od nowa. 12. Północna nitka mostu nad Pasłęką oficjalnie jeszcze nie została oddana do użytku. Czeka aż wykonana będzie modernizacja nawierzchni na odcinku od Chruściela do Maciejewa.
13. Można jednak ominąć hałdy piasku i wjechać na most. 14. Widok od północy.
15.Widok od południa. 16. Widok z samochodu.
17. Wyzumowany widok na wschodni przyczółek i wiadukt węzła Szalmia, który to węzeł zostanie zlikwidowany. 18. Północna nitka mosty nad Młynówką.
19. Widok od północy. 20. Widok od południa.
21. Widok na zachodni przyczółek, na pierwszym planie wyróżnia się przedwojenny fragment południowej części przyczółka. 22. Na linii Olsztyn - Braniewo kursują nowoczesne szynobusy. Niestety mimo informacji z rozkładu spotkaliśmy w Maciejewie tylko tradycyjny skład.
23. Pozostałość po stacji benzynowej przy węźle Braniewo w Maciejewie. 24. Most nad Omazą widziany od północnej części. Od niego do granicy ma być dobudowana druga jezdnia.
25. Most od południowej strony. W dole droga Grzechotki - Żelazna Góra. 26. Za mostem rozpoczęła się wycinka drzew.

27. Prace przeprowadza firma Budimex. Przejście graniczne zajmie 34 hektary. 28. Nasyp i przyczółki ostatniego wiaduktu zostaną rozebrane. W tle szlaban.

Zdjęcia wykonałem (razem ze zdjęciem nr 28a autorstwa Roberta Dróbki, który wykonał jeszcze 19 marca i 19 kwietnia 2004 roku zdjęcia nr 7 i 8) 12 marca 2004 roku.

<<powrót do indexu

 strona główna