Odcinek od rzeki Pasłęki do granicy z Rosją w marcu 2002

 

1. Widok z wiaduktu drogi lokalnej z Braniewa przez Wielewo do Pierzchał w kierunku odbudowywanego mostu nad Pasłęką. 2. Widok z zachodniego przyczółka odbudowywanego mostu nad Pasłęką na wschodni. Na końcu widać zarys wiaduktu drogi z Braniewo przez Bemowiznę do Pieniężna, gdzie znajduje się węzeł Schalmey. 3. Widok z przyczółku wschodniego na zachodni.
 
4.Widok z zachodniego przyczółka odbudowywanego mostu nad Młynówką. 5.Widok z wschodniego przyczółka odbudowywanego mostu nad Młynówką. 6. Rozebrany wiadukt między Młynówką a Szylenami.
7.Wiadukt w Szylenach w odbudowie. Widok w kierunku Berlina, w stronę Młynówki. 8. Rozebrany wiadukt koło PGR Szyleny. 9. Pociąg relacji Braniewo-Olsztyn nad berlinką w Maciejewie na odbudowanym po wojnie wiadukcie. W tle widać filar wiaduktu DW507.
10. Zawalony wiadukt w ciągu północnej jezdni. Razem z dawną polną drogą pod berlinką przechodzi rzeczka. 11. Most nad Banówką. Widok w kierunku Królewca.  12. Most (wiadukt) nad doliną rzeki Omazy i szosą Grzechotki-Żelazna Góra. Widok w kierunku Królewca.
13. Ostatni wiadukt przed granicą, rozebrany w 2000 r. Daleko w tle szlaban graniczny. 14.Granica. Tutaj wkrótce stanie nowoczesne przejście graniczne Unii Europejskiej z Rosją. 15. Aż kusi aby przeskoczyć ten szlabanik.

Pomiędzy drzewami i krzakami znajdującymi się po obu stronach jezdni, już po rosyjskiej stronie, powinny się znajdować brukowane zjazdy z autostrady. Stojąc przy szlabanie widać, że dalej berlinka unosi się nieco do góry. Tam znajduje się wiadukt pod którym przebiega(ła) droga ze Świętej Siekierki (Heiligenbeil, obecnie Mamonowo) przez Grzechotki, poprzez węzeł Święta Siekierka-Wschód (Heiligenbeil-Ost) do Cynt (Zinten, obecnie Korniewo). Pod tym samym wiaduktem też przechodzi rozebrana po wojnie (w latach 60.) linia kolejowa Ś.Siekierka - Cynty. Jej nasyp widać tuż za graniczną linią we wsi Grzechotki. Ciekawsze jest jednak udanie się z autostrady w prawo, wzdłuż granicy, jakieś 200 metrów. Widać wiadukt i nasyp berlinki, niestety pozasłaniany drzewami.

Zdjęcia wykonał Marcin R. ze mną w Wielki Czwartek, 28 marca 2002 r.

<<powrót do indexu

strona główna